יש פתרון לכאבי גב תחתון?

יש פתרון לכאבי גב תחתון?

מחקר חדש בדק האם השאלונים המוכרים בספרות המקצועית לטיפול בכאבים מדויקים מספיק, ועד כמה יש להם את היכולת לנבא סיכון לסבל עתידי בקרב מטופלים

 

אבי יופה

כאבי גב תחתון הפכו לבעיה רפואית שכיחה שמופיעה בקרב יותר ויותר אנשים, אבל מתברר שיש דרך לזהות בצורה יחסית מדויקת מי יסבול מהבעיה הזו בעתיד.

ההנחיות הרפואיות העולמיות לטיפול בכאבי גב תחתון עודכנו כבר ב-2016, ונוסף הצורך בשימוש בשאלונים לניבוי סיכון לכאבים כרוניים ומתמשכים.

מדובר בשאלון מסוג סטארט בק שמציע סקירה שמסייעת לקלינאים לזהות גורמי סיכון לנכות, ולכאבים מתמשכים עקב כאבי הגב.
השאלון מורכב מתשע שאלות המחלקות את המטופלים לשלוש קבוצות סיכון: נמוך, בינוני וגבוה. לכל קבוצה חבילת הטיפול המותאמת לה.

ד"ר נועה בן עמי, חוקרת מהמחלקה לפיזיותרפיה באוניברסיטת אריאל, הובילה יחד עם עמיתי מהמרכז האקדמי מחקר שהצליח לנבא מי עלול לסבול מכאבי גב תחתון.

במחקר החדש, שפורסם השנה בכתב עת מדעי, תורגם השאלון לעברית, נבדקה המהימנות והתקפות שלו ונבדק האם הוא באמת יכול לנבא מי יסבול מכאבים מתמשכים ומי לא.

המחקר בהובלת ד"ר נועה בן עמי מאוניברסיטת אריאל ושותפיה, כלל 150 מטופלים שהגיעו עם כאב גב חריף או תת-חריף לשלושה מכוני פיזיותרפיה.
המטופלים מלאו את השאלון הקצר ולאחר שלושה חודשים נבדק האם השאלון הצליח לנבא מי ימשיך לסבול ומי יחלים.

הממצאים היו חד משמעיים.
צוות החוקרים יצר קשר עם כל המטופלים לאחר שלושה חודשי טיפול, ונמצא כי בקרב אלה שסווגו ברמה נמוכה של סיכון לכאבים מתמשכים, רק 17 אחוזים המשיכו לסבול מכאבים מתמשכים ואלה שהשאלון סיווג לסיכון גבוה לכאבים מתמשכים, 84 אחוזים מהם המשיכו לסבול מכאבים מתמשכים ונכות.

לכן ההמלצה של החוקרים היא להטמיע את השאלון בבדיקות של מטופלים כדי לדעת איזה טיפול יש לתת להם.

ד"ר נועה בן עמי היא מרצה וחוקרת בפקולטה למדעי הבריאות, במחלקה לפיזיותרפיה.
בעבר זכתה בפרס היוקרתי ל"מחקר הקליני המצטיין לשנת 2017"

שפורסם בכתב עת נחשב.


הנפקת הכרטיס וגובה המסגרת נתונים לשיקול דעתה הבלעדי של המנפיקה. בכפוף לתנאי החברה ולתנאים המפורטים באתר, ההטבות עשויות להשתנות מעת לעת. אי עמידה בפירעון ההלוואה או האשראי עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.