ללכת שבי אחריהם

ללכת שבי אחריהם

שני מקלות עם מגף גומי בתחתיתם יכולים להפעיל 90 אחוזים משרירי הגוף שלכם במהלך פעילות גופנית, ולסייע לכם בעיקר אם אתם בני הגיל השלישי אבל לא רק. למה אנחנו מתכוונים? הכירו את ההליכה הנורדית


אבי יופה

 

תקופת הסגר העמידה את אוכלוסיית הגיל השלישי, בדיורים המוגנים ובכלל, בפני בעיה: איך ישמרו על בריאות הגוף בתקופה של ריחוק חברתי ושמירה על כללים נוקשים? אלא שבמסגרת החיפושים אחר הפעילות הגופנית המתאימה נמצאה אחת שכזו: הליכה נורדית.

הליכה נורדית היא למעשה, הליכה עם זוג מקלות סקי שבתחתיתם ישנו מגף מגומי במקום חוד.
כך המתאמנים מפעילים יותר את פלג הגוף העליון מבכל פעילות גופנית אחרת, ומשתמשים בכ-90 אחוזים מהשרירים שלהם.

אחת מהמאמנים הבודדים בישראל שמוסמכים להדריך ולאמן הליכה נורדית היא עדה ליבוביץ' מראשון לציון.
להליכה הנורדית נחשפה לפני כשלוש שנים במהלך טיול משפחתי באיטליה ומאז השאר הוא היסטוריה.

"נתקלנו בקבוצה של אנשים שצעדו עם המקלות. עצרתי לשאול אותם לפשר הדברים, איך עובדים עם המקלות ומה הם משרתים בעצם", נזכרת ליבוביץ'. "שנה אחרי שחזרנו לישראל כבר ניגשתי לקורס מדריכי הליכה נורדית שהנפיק לנו בסיום תעודות מטעם בית הספר הבריטי להליכה נורדית היושב באנגליה. סיימתי את הלימודים, קיבלתי את התעודה והתחלתי להיכנס לעולם הזה אחרי 15 שנות עבודה בהיי טק".


למי מתאימה ההליכה הנורדית?

"מדובר בפעילות גופנית שמתאימה לכל אדם מגובה 80 ס"מ: ילדים, בני נוער, מתבגרים ומבוגרים. למה היא מתאימה לכולם? כי אפשר לכוון בקלות את המקלות בהתאם לגובה של המתאמן.
המקלות עוזרים בשיפור היציבות, הקואורדינציה, מניעת נפילות ועוד".

בישראל המתאמנים בהליכה נורדית הם בעיקר בני הגיל השלישי, בין היתר בזכות הביטחון שהמקלות מקנים וביטול החשש של נפילות ושברים. אבל בכוונת ליבוביץ' להחדיר את הספורט הזה גם לצעירים יותר, בדומה למצב בקבוצת ההליכה הנורדית שהיא מפעילה ומנהלת בפולין יחד עם שותף מקומי.


"פנתה אליי לא מכבר אישה צעירה שביקשה להתנסות בהליכה נורדית בעצת האורתופד שלה, שהפנה אותה לספורט הזה בגלל בעיות הגב שלה", מספרת ליבוביץ'. "ברוב הפעילויות הגופניות אנחנו עובדים בעיקר על פלג הגוף התחתון, בעוד שעם המקלות אנחנו מפעילים כמעט את כל שרירי הגוף. עבור הגיל השלישי המקלות טובים גם בסיוע בטיפוס על מדרגות, כתמיכה. אבל מדובר בספורט מאוד מאתגר שגם צעירים יכולים למצוא בו הרבה הנאה ואתגר".


ואיזה תגובות את מקבלת מבני הגיל השלישי ובכלל?

"תגובות כמו 'וואו, איך אמא שלי הולכת פתאום זקוף'. אני מקבלת גם הרבה תגובות חיוביות מאנשים שיוצאים לטיולים עם המשפחות ונעזרים במקלות, וכך מצליחים לצעוד למרחקים ארוכים יותר מאשר אם היו בלעדיהם".