אל הים הרחוק

אל הים הרחוק

מגבלות הקורונה גרמו לשחיינים רבים לצאת בעל כורחם לים הפתוח ולוותר על הבריכות הסגורות, מה שהוליד עבורם סיפור אהבה שנמשך עד היום. אבל לפני שמתנסים בפעם הראשונה יש כמה דברים שחשוב לדעת על המרחבים

 

אבי יופה


תקופת הסגר האחרונה, ואיתה ההגבלות הרבות, הביאה גם לסגירת בריכות השחייה.
מבחינת רבים מאוהבי המים, שהבריכה היוותה עבורם מקום מפלט מהיום יום, היתה זו מכה לא פשוטה.
אבל היו גם כאלה שבחרו לצאת מחוץ לקופסה, או לבריכה, ולהתחיל לנסות את הענף המוכר בשפה המקצועית כ"שחייה במים פתוחים" – שחייה בים.


"לאחרונה צובר הענף יותר ויותר תאוצה", מודה מיטל שוורץ, שחיינית מים פתוחים ואחת המנהלות של קבוצת הפייסבוק "שוחים בצוק – שחייה במים פתוחים.
"יש תחרויות ויש משחים ברחבי הארץ. המון שחיינים גילו את הים אחרי שסגרו להם את הבריכות בעקבות הגבלות הקורונה והתאהבו".


סיפור האהבה של שוורץ עם המים הפתוחים התחיל לפני כעשור, אז התכוננה לתחרות טריאתלון לנשים וניסתה להתגבר על הפחד הכי גדול שלה – השחייה בים.

"כדי להתמודד עם הפחד הצטרפתי לקבוצת שחייה בים ולאט לאט התמכרתי לאימונים", נזכרת שוורץ. "במידה והיה מתבטל אימון הרגשתי שזה ממש חסר לי והתחלתי לשחות מחוץ למסגרת הקבוצה, ולהשתתף במשחי מים פתוחים".


מה גרם לך להישאר בשחייה?

"אני נהנית באימונים.
ויתרתי אז על אימוני אופניים בשביל הים. אולי הסיבה קשורה לסיפוק שבהתמודדות עם הפחד.
יש גם את השקט של הים. זו ממש מדיטציה במים".
אבל עם כל היופי והשקט יש כמה דברים שכדאי לדעת לפני שמנסים לשחות לראשונה בים הפתוח. "הים שונה מבריכה. הוא יכול להיות גלי ועם זרמים.
גם אין חבל ואין קיר להיצמד אליו", מדגישה שוורץ. "אנשים מפחדים גם מהעומק ואולי מהחיות במים. בגלל זה חשוב לזכור אף פעם לא להיכנס לבד לים.
תמיד כדאי להיכנס לצד שחיין מנוסה או חבר שלא עוזב אותך. אפשר גם להיכנס עם קבוצה ולשחות לצד אנשים, שאולי גם הם מפחדים. זה עוזר לפחד יחד".


עוד עצות חשובות שיש לקחת בחשבון כוללות בדיקה של מצב הים והבנה שנכנסים למים רגועים ושקטים, לא לאכול ארוחה כבדה ערב לפני כדי לנסות להימנע ממחלת ים אפשרית ואולי אפילו לנסות לנגוס מעט בחתיכת ג'ינג'ר רגע לפני הכניסה. יש האומרים שזה עוזר לבחילות.

"בכל הקשור לעונות ולמועד המתאים", מבהירה שוורץ, "אנשים חושבים שדווקא עונת הקיץ מומלצת אבל הפוך. הכי פחות כדאי להיכנס לים בקיץ בגלל ריבוי המדוזות וטמפרטורת המים הגבוהה. העונות הטובות ביותר הן עונות המעבר ואפילו החורף, אז הים שקט יותר. מי שחושש מהקור יכול לרכוש לעצמו חליפת צלילה לשמירה על חום הגוף, למרות שהמים אצלנו במדינה לא ממש קרים בהשוואה למקומות אחרים".


אז מה השלבים הראשונים ששחיין חדש למים הפתוחים צריך לעבור?

"להצטרף לקבוצות רלוונטיות בפייסבוק או בטלגרם, או להצטרף לשחיין שמכיר את הים ולבקש ממנו הסבר וליווי. אפשר לשחות באזור מוכרז בהתחלה בין מצופי הסימון בחופים. יש אתרי אינטרנט שונים שם אפשר לעקוב אחרי מצב הים ולתכנן בצורה הזאת את השבוע, אבל הכי חשוב לא לשחות לבד ועם מצוף. אפשר לשמור במצוף דברים אישיים וגם לנוח עליו במקרה שמתעייפים. גם כלים אחרים בים כמו חותרי סאפ או קיאקים יוכלו לראות אתכם כך".

 

קרדיט צילום: עידו בר שי.