פסח הוא הזמן להתחדשות פנימית

פסח הוא הזמן להתחדשות פנימית

הפסיכותרפיסטית עידית שלו מסבירה שליל הסדר הקרוב הוא דווקא הזדמנות מצוינת לשינויים אחרים ולחוסר שיפוטיות,
ומציעה לנצל את התקופה הקרובה כדי להתחיל לנסות להוציא מעצמכם את הטוב ביותר שאתם יכולים


אבי יופה

 

חג הפסח הקרוב מקבל משמעות אחרת לאור המציאות שבה חיים היום אזרחי ישראל, אבל יש לא מעט בינינו שדווקא רואים את הטוב בדבר ומציעים לכם לחשוב אחרת על ליל הסדר.

אחת מהן היא עידית שלו, פסיכותרפיסטית ומדריכת קבוצות בשיטת ימימה.
"אחד המשפטים של ימימה אומר שצריך להיות במה שיש עכשיו כי חוץ מזה אין. שהחסר לא יחסיר", מסבירה שלו.
"כולנו נחווה השנה סדר שונה מבעבר עם צמצומים בכל הרמות".


"בתפיסה הראשונית שלנו", ממשיכה שלו. "חסרים לנו דברים, כל אחד עם שלו. אנחנו רוצים למקסם את מנעד הבחירה האישית כדי שמה שחסר לא יחסר יותר ממה שהוא כבר חסר.
מה זה אומר? אנחנו צריכים לחפש להשתדל כך שכל אחד יעשה כמה שהוא יכול כדי להוציא את הטוב ביותר מעצמו".


להיות קרובים לעצמנו


ימימה היתה אישה שמקורה במשפחת מקובלים ממרוקו. טרם מותה לפני 21 שנה היא הספיקה ללמד אלפי תלמידים חוכמה נשית יהודית.
"המטרה שלה היתה ללמד אחרים להיות קרובים יותר לעצמם", מספרת שלו. "לפעול בחיים בפשטות. על הקרקע. החל מהדרך הנכונה להכין מרק ועד איך לא לשפוט את הבעל. התורה הזאת שלה כתובה ואנחנו מלמדים אותה וחיים לפיה כדי להיות יותר קרובים ומדויקים בהתנהלות שלנו".

העניין המרכזי בפסח הוא בחמץ וכאן שלו מציעה פרשנות שונה ומעניינת משלה למילה הזאת. "ראשי התיבות של חמ"צ הם חייב, מוכרח וצריך", היא מפרטת. "הכל עניין של החמצה. מי שיאחז כל הזמן במה שאין לו יפספס את מה שיש עכשיו. נכון, צמצמו אותנו. הכל מיטשטש. אבל גם כשיצאנו ממצרים עשינו את זה עם הרבה חסרונות. זה העניין של הפסח. לא להחמיץ כשאין לך את כל מה שאתה חושב שצריך. אז בואו נשתדל להיות במחשבה הזאת. ככל שנסכים יותר למה שאין, נוכל לקבל יותר ממה שיש".


איך היית מציעה לטפל בבעיות שעלולות לצוץ בין בני הבית?


"יש הרבה מערכות יחסים מאוד צפופות ודחוסות. כולם בבית והצפיפות הזאת מעלה את החלקים החלשים יותר באנשים, במיוחד לפני אירוע כמו פסח. אם רואים בן בית בחולשתו, מתוסכל, אולי איזה ילד כועס, אל תנסו לתקן או לסדר אותו. שמרו על עצמכם ואל תהיו מעורבים בכעס של האחר ואל תשפטו אותו. זה יאפשר לו לשוב למקומו. השנה גם ההתחדשות באביב היא אחרת. אנחנו לא קונים דברים חדשים. ההתחדשות הפעם היא בפנימיות, לא בחיצוניות. אפשר לראות את ההתחדשות פנימה ולתת למישהו במתנה פירגון מסוים, לשאול מה התחדש לטובה.
צריך בתקופה הזו ראייה חדה ורחבה יותר על מה שמתפתח לטובה".