כשהבריאות דופקת לכם על דלת הבית

כשהבריאות דופקת לכם על דלת הבית

אבי יופה

שינוי גדול מגיע, בדרך כלל, מכאב גדול עוד יותר. וזה גם המקרה של רלי לב שאיבדה במהלך שלוש שנים את אביה ואת אמה וחברה טובה למחלת הסרטן. לב היתה שם וליוותה אותם מרגע הגילוי, דרך כל הטיפולים, הפחדים, הטלטלות והתשישות הנפשית.


הרצון העז שלה לעזור לאהוביה, כמו גם חוסר האונים שאליו נכנסה שכן לא יכולה היתה באמת לסייע להם, חיזקו בה את ההבנה שעליה לקום ולעשות מעשה. מבחינתה למזון חלק מרכזי בתפקוד הגוף והנפש והיא התחילה לחקור את הנושא לעומק. התוצאה: מיזם חברתי ראשוני יוצא דופן בשם Fill Well, שמטרתו לתת אור ולסייע לאנשים המתמודדים עם כל סוג של מחלה שמחייבת אותם לבצע שינוי תזונתי.


"מחקרים רבים מראים את חשיבותה של התזונה בתהליכי ההתמודדות עם מחלת הסרטן וההחלמה ממנה", מסבירה לב. "יחד עם זאת יש מרחק רב בין הבנת חשיבותו של המזון ועד להכנה, מדי יום, של ארוחות טריות, בריאות, מזינות ומותאמות אישית. כאן בדיוק מתחיל המיזם שלי".


הפרויקט המיוחד החל בחודש נובמבר האחרון כפיילוט והיום הוא נותן שירות ל-20 מנויים, שזוכים לקבל עד פתח ביתם מנות אוכל בריאות, טעימות ומותאמות אישית מהצומח, ללא סוכר וללא גלוטן.


במהלך הפיילוט גילו לב וחבריה כי קיים עניין רב במיזם גם מצד אנשים המבריאים ממחלה או כאלה שמתמודדים עם מחלות אחרות ומעוניינים בניהול אורך חיים בריא ומאוזן, מבלי שיאלצו להקדיש את הזמן הדרוש בהכנה של תפריט מאוזן.


"
למדתי ששינוי הרכב המזון יכול לתמוך בגוף ולסייע בזמן הטיפולים, וגם להפחית את עוצמת חלק מתופעות הלוואי", מבהירה לב. "הנתונים מראים כי כיום יש בארץ כ-300 אלף חולי סרטן, כשבכל שנה מצטרפים עוד כ-30 אלף איש למעגל החולים.


"למרות שלכולם ברור התפקיד המכריע והמהותי של התזונה, למעטים יש את הזמן והיכולת ללמוד לעומק את הנושא ולהתמיד בהכנה יומיומית של מזון טרי ובריא. הטיפולים השונים וכל הסידורים סביבם גובים גם כך מחיר נפשי גבוה מהמתמודדים עם המחלה ומבני משפחתם. במהלך המחקר למדתי שרק במיעוט מהמקרים ישנה תמיכה גורפת של המשפחה בשינוי מערך התזונה המשפחתי לטובת התזונה הבריאה".


לב עזבה את עבודתה והקדישה את השנתיים האחרונות ללימוד הנושא. היא שוחחה עם מומחים רבים בתחום כדי לגבש את התוצר הטוב והנכון עבור מתמודדים עם סרטן, וחברה לאפרת נפתלי, נטורופתית המתמחה בעבודה עם חולים אונקולוגיים, ולשף גיל הררי המתמחה בהכנת אוכל טבעי ובריא. המטרה היתה הקמת מערך הכנה ושילוח של מזון בריא ומותאם אישית עד לבית של מתמודדים עם מחלת הסרטן.


בדיוק למטרה זו גם נפתח לאחרונה קמפיין מימון המונים באתר הדסטארט, שנועד לפתח עוד יותר את המיזם ולהקים את המטבח הייעודי עבורו לצד תשתית המשלוחים.


"אנחנו מנביטים, סוחטים, מאדים, מבשלים ומביאים עד לפתח הבית את האוכל וחוסכים את הצורך ביציאה או את ההתעסקות הארוכה במטבח", מסכמת לב. "Fill Well הוא הגוף היחיד היום שחוסך לאדם כדי שישנה את התזונה שלו ושבסופו של דבר הוא יעשה את השינוי בתפיסה ובתודעה בכל הקשור למה שנכנס לו לגוף".