למה לי להתחסן נגד פפילומה?

למה לי להתחסן נגד פפילומה?בקרב מרבית הנדבקים בנגיף הפפילומה יחלוף הזיהום מאליו ללא השארת סימנים. רק ב-4% - 1% מהמקרים עלולה ההדבקה להתבטא כיבלות הדומות לכרוביות קטנות, אשר עלולות להופיע בכמה מקומות בו זמנית. היבלות יכולות להופיע בגדלים שונים והופעתן לרוב אינה מלווה בכאב, אם כי עלולה לגרום לגרד ולאי נוחות.

אצל נשים עלולות היבלות להופיע בנרתיק, באזור הערווה, בצוואר הרחם, בפי הטבעת ובחלל הפה. אצל גברים היבלות עשויות להופיע על איבר המין, על שק האשכים, באזור פי הטבעת ובחלל הפה גם כן. במקרים בהם היבלות מופיעות בבסיס איבר המין או על שק האשכים, קונדום לא יספק הגנה מלאה בפני הדבקה.

הטיפול בקונדילומה מסיר רק את התופעות החיצוניות שהנגיף גורם להן אך אינו מכחיד אותו לחלוטין. גם לאחר הטיפול ביבלות עצמן יתכן שהנגיף נותר בשולי הרקמות שהיו נגועות ולכן עלול להתפרץ שנית. הטיפולים ביבלות כוללים משחות, צריבה, טיפול בחשמל, טיפול בהקפאה וטיפול בלייזר. קונדילומה בפני עצמה אינה מצב ממאיר.

הדבקה בנגיף והופעת היבלות גורמת לפגיעה באיכות חיי הנדבקים. אנשים שנדבקו בקונדילומה נוטים לסבול מדיכאון, מחוסר חשק מיני מתמשך, מפחד מהדבקה חוזרת או פחד מהדבקה של בני הזוג ואפילו מדחייה על ידי בני זוגם בעקבות הופעות היבלות. במקרים מסוימים, חולים במחלה יפסיקו לקיים יחסי מין במשך חודשים, עד להעלמות היבלות.