רוצים לסבול פחות מזיהום אוויר? צאו לרכב

רוצים לסבול פחות מזיהום אוויר? צאו לרכב

לא רק סובב כנרת צריך להוציא אתכם מהבית אלא גם הבדיקה האחרונה מבריטניה, שמצאה כי רוכבי אופניים נחשפים הכי מעט לזיהום סביבתי בהשוואה אפילו לנוסעים במכוניות פרטיות


אבי יופה


הנה עוד סיבה טובה לצאת מהמכונית ולהתחיל לרכב על אופניים.
בדיקה חדשה שבוצעה בבריטניה מצאה כי אנשים שנסעו במכוניות הפרטיות שלהם, נחשפו לרמות זיהום אוויר גבוהות יותר מכלי הרכב לעומת אחרים שרכבו על אופניים או הלכו ברגל.

מי שביצעה את הניסוי המעניין היתה רשות השידור הבריטית ה-BBC, שפנתה למשפחות וביקשה מהן לרכב על אופניים, ללכת או לנסוע במכוניות באותה הדרך שמובילה לאחד מבתי הספר בעיר שפילד.
במהלך אותה נסיעה, הליכה או רכיבה נמדדו רמות הרעלנים הסביבתיים שהקיפו אותם.

על פי התוצאות דווקא נהגים שאפו רעלנים בכמות הגבוהה ב-44 אחוזים מהמלצות ארגון הבריאות העולמי. הולכי רגל שאפו רעלנים בגובה 40.1 אחוזים מההמלצה העולמית בעוד רוכבי אופניים שאפו רק 28.1 אחוזים.

"אני מופתעת מהתוצאות", אמרה אחת האימהות המקומיות.
"חשבתי שמכונית תגן עליך קצת יותר מזיהום האוויר שבחוץ".
מתברר שההיפך הוא הנכון והשילוב של אוויר שנכנס למכונית מבחוץ יחד עם הפליטה של אדי הדלק יוצר בית גידול לחיידקים ולזיהום שעלול לפגוע בבריאות.

מחקר נוסף שבוצע לאחרונה באוניברסיטת לידס שבבריטניה אישר את הבדיקה האחרונה של ה-BBC, אחרי שקבע כי רוכבי אופניים נחשפים בכמות הנמוכה ביותר לזיהום אוויר לעומת הנוהגים במכוניות פרטיות במהלך נסיעה על הכביש.