לתופף את הכאב החוצה

לתופף את הכאב החוצה

אבי יופה  

שיטת טיפול חדשה מאפשרת
לזיכרונות טראומתיים מהעבר לצוף ולצאת החוצה באמצעות תיפוף באצבעות על נקודות שונות בגוף. נשמע מוזר? לגליה מימרן ולמטופלים שלה הטכניקה הזו שינתה את החיים

כמעט כולנו עברנו במהלך חיינו איזו חוויה מטלטלת, שהשאירה אותנו עם הרבה סימני שאלה ובעיקר עם הרבה צלקות בכל הנוגע לעתיד לבוא.

לגליה מימרן מכרכור החוויה הקשה הזו הגיעה בגיל 13 וחצי אחרי שאביה החליט לשים קץ לחייו, והיא נותרה עם אחותה ואמה. הטרגדיה הזו גם הביאה אותה לנסות להבין יותר לעומק מה בעצם התפקיד שלנו על פני כדור הארץ.


"מגיל צעיר התעניינתי בספרים למודעות עצמית והגעתי לכל מיני קבוצות שעסקו בנושא", סיפרה מימרן. "עד שנתקלתי לראשונה בשיטה". השיטה עליה מדברת מימרן היא 
EFT  ( Emotional Freedom Technique ) שעיקרה הוא שינוי אמונות וחרדות בעזרת תיפוף על נקודות בפנים ובגוף.


"בהתחלה לא ממש הבנתי מה זה אומר. זה נראה לי לא רציני אז עזבתי את זה", מודה מימרן. לפני כמה שנים נתקלה בשיטה פעם נוספת והחליטה שהיא מתאימה לה. מימרן התחילה לתרגל אותה בעצמה וראתה את השינוי שעובר על חייה.

היום, בגיל 48, היא מטפלת בקליניקה שלה בשורה ארוכה של פחדים וחרדות בעזרת השיטה. "מדובר בטכניקה שמשלבת מזרח ומערב והתגלתה במקרה בידי פסיכולוג אמריקאי בשנות ה-80 של המאה שעברה", הסבירה מימרן.

"הוא טיפל באישה שסבלה מחרדה קשה ממים ולא הצליחה להתגבר עליה למרות כל השיטות שניסתה. אותו פסיכולוג למד על נושא המרידיאנים שברפואה הסינית וזה התחבר לו כשאותה אישה התלוננה שבכל פעם שהיא חושבת על מים כואבת לה הבטן מרוב פחד.


"הוא טען בפניה שהטיפול במרידיאנים יעזור לכאב ולא לפחד וביקש שתתופף על נקודה מסוימת בגוף. היא תופפה על המקום בגוף שמטפל בכאב הבטן עם האצבעות ולמרבה הפלא גם הכאב וגם הפחד נעלמו".

טיפול אחד בשיטה נמשך כשעה שבמהלכו מתבצעים שלושה סבבי תיפוף על שמונה נקודות בגוף, שהן 
קצוות של מרידיאנים. התיפוף מתבצע תוך כדי דיבור ושיח על הבעיה והוא מלמד בכך את המוח שאין סכנה במקור של הפחד שלנו. בצורה הזאת רמת הלחץ מצליחה לרדת.

הירידה בלחץ מאפשרת פתיחה של פצעים אחרים והעלאה של בעיות שלא היה להן מקום קודם לכן. "אנחנו עושים כמה סבבים של תיפוף בטיפול, בהתאם לצורך.
לפעמים, יש בעיות נקודתיות וזה עוזר ולפעמים צריך כמה פגישות. 
בעיקרון מדובר בשיטה שעובדת מהר ופועלת לעומקם של דברים".


בתחילת הפגישה מימרן מתשאלת את המטופל על הסיפור האישי שלו שהביא אותו אליה, כדי להבין
את שפתו ולשלוף את הטראומה שבגופו. מימרן למדה במסגרת השיטה שמקור הסבל שלנו נמצא באותן טראומות שנצרבו בגיל מעיר, והתיפוף על הנקודות שנמצאות על המרידיאנים מפעיל את האמיגדלה (החלק האחראי להפעלת דפוסים הישרדותיים במוח).

הפעלת האמיגדלה מלמדת את המטופלים לשחרר את החיבור שנוצר בעבר בין סיטואציות לזיכרונות טראומטיים וכך לה רפות מדפוסים של חרדה, כעס, לחץ ומתח ובמקומם לפתוח אפשרות לשינוי אמיתי.

https://www.youtube.com/watch?v=opB09lekvCY  -  הסבר על השיטה 

https://www.youtube.com/watch?v=D5EwOswjfxY&t=46s  -  הדגמה מה לעשות כשיש לחץ כלכלי 

http://www.galiamm.co.il/about/ אתר המאמנת