האם הקרם הזה באמת יצעיר אותי?

האם הקרם הזה באמת יצעיר אותי?רטינואידים מסייעים לפתיחת נקבוביות העור, ממריצים ייצור קולאגן ובכך תורמים להפחתת קמטוטים ולמיצוק העור, תורמים למניעת נזקי הקרינה האולטרא-סגולית של השמש, מבהירים כתמי עור ומשפרים את מרקם העור. רטינואידים אף עשויים לסייע בהעלמת כתמים עוריים טרום-סרטניים.

רטינואידים בריכוז גבוה הם תרופת מרשם (לא מוצר קוסמטי) אותו רושם רופא עור. המוצר טרטינואין שמכיל ריכוז גבוה של רטינואידים אושר על ידי ה- FDA (רשות התרופות האמריקאית) לטיפול בהעלמת קמטים. מעבר לכך, קבוצת החומרים הללו מוצאת שימוש בתכשירים רפואיים שנועדו לטיפול באקנה.

למרות שהתכשירים הקוסמטיים (קרם או סרום) שמכילים רטינואידים בריכוז נמוך (החומר יכונה פעמים רבות רטינול) לא יהיו יעילים כמו מוצרים רפואיים, עדיין הם עשויים לתרום לשיפור מראה העור ובפרט לעור שניזוק מקרינת השמש.

מוצר המשלב רטינול יחד עם חומצות אלפא הידרוקסי או חומצות בטא-הידרוקסי עשוי לשפר את מראה העור (מראה חלק יותר) ולהפחית סימני גיל. ובעניין שילובים נבהיר כי המיתוס שאין לערבב תכשירים המכילים רטינואידים עם כאלו המכילים ויטמין E הוא נטול בסיס. דווקא השילוב עשוי להיות יותר יעיל בכול הנוגע למראה עור חלק.

לדעת רופאי עור רבים, תכשירים המכילים רטינואידים צריכים להיות הבסיס של אנטי-אייג'ינג, והדבר תקף הן לגבי גברים והן לגבי נשים. את השימוש בתכשירים הללו כדאי להתחיל כבר באמצע שנות העשרים.

עדיף למרוח את התכשיר לפני השינה. לעיתים, עם תחילת השימוש, עלולים הרטינואידים לגרום ליובש, אדמומיות קלה או קילוף עור. מומלץ להתחיל במריחת כמות בגודל של אפונה שלוש-ארבע פעמים בשבוע (אחת ליומיים או אחת לשלושה ימים) ורק לאחר תקופת הסתגלות להעלות את תדירות השימוש.

בעניין זה נעיר כי גם השימוש במוצרים קוסמטיים שמכילים רטינואידים (רטינול) מומלץ בהחלט. הריכוז הנמוך יחסית של החומר הפעיל יעבוד יותר בהדרגתיות ובעדינות בהשוואה לתכשיר הרפואי ויגרום לפחות תופעות לוואי.