הפלסטר החדש שימדוד את קצב הלב והנשימה שלנו

הפלסטר החדש שימדוד את קצב הלב והנשימה שלנו

פיתוח חדש של מדענים אמריקאים הביא ליצירתה של תחבושת מיוחדת שנצמדת לגוף האדם, ומשדרת ללא סוללות או חוטים חשמליים מדדים פיזיולוגיים המעידים על בריאותו של הנבדק

אבי יופה

 

לעור שלנו מגוון תפקידים בשמירה על בריאותנו בחיי היום יום. הוא יוצר מחסום בין חלקי הגוף הפנימיים לבין העולם שבחוץ, הוא גורם ליצירת תאים חדשים, מאחסן שומן וגם מוסיף קצת צבע לחיים. העור עוזר גם לווסת את חום הגוף ואיבוד הנוזלים ומהווה בית לקצות עצבים שמסייעים בזיהוי מגע או כאב.

כעת נראה שאפשר להוציא מהעור שלנו הרבה יותר. מדענים הצליחו לרתום את היתרונות שבעור בעזרת מכשיר טכנולוגי שלא דורש סוללות או חוטים חשמליים.

זנאן באו, פרופסורית להנדסה כימית באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה, הצליחה לפתח יחד עם צוות שעמו עבדה מדבקה אלקטרונית שנצמדת לעור בדומה לתחבושת או פלסטר, ומודדות את מידת המתיחה והכיווץ של עור הגוף.

לאחר מכן שולח המכשיר את הקריאה שביצע לקולטן שנמצא על בגדי האדם. בהסתמך על המדדים האלו החוקרים הצליחו לעקוב אחר קצב הלב והנשימה של מטופלים, כמו גם אחרי תנועות הרגליים והידיים שלהם.

החוקרים, שאזכור למכשיר שפתחו פורסם בכתב העת Nature Electronics , כינו אותו " BodyNET ". הם הגדירו את הפיתוח כאוסף של חיישנים אלקטרוניים שיכולים לסייע בניטור סימנים פיזיולוגיים בבני אדם.

אז איך המכשיר פועל? החוקרים הצמידו את המכשיר לפרק כף היד או לבטן של נבדק כדי לזהות את הדופק ואת הנשימה שלו. אחר כך מיקום של התחבושת על המרפקים ועל הברכיים סייע לחוקרים לעקוב אחר התזוזות של הנבדק, בעזרת הבנה של כיווץ והרפיה של העור באזורים שהגיבו לכיווץ בשרירים שלקחו חלק בהליכה.

השאיפה של החוקרים היא שההמצאה החדשה תסייע בניטור הרגלי השינה של בני אדם ובפתרון בעיות לבביות.